Klíma töltés
A klímaellenőrzés, és töltés nagyon összetett feladat – ha környezetbarát módon végezzük a munkánkat. Mi pedig úgy végezzük.
Ha egyáltalán nem hűt az autó klímája
Ha a hiba jelenség az, hogy egyáltalán nem hűt a klíma, akkor első körben megnézzük, hogy van-e a rendszerben még hűtőközeg (klímagáz). Ha van, akkor azt lefejtjük, és eltároljuk, majd környezetbarát nitrogénnel töltjük fel az autó klímáját, hogy megvizsgáljuk, ereszt-e valahol ez az elvileg zárt rendszer. Ez magas nyomáson történik, kb. 30 perc alatt kiderül, hogy megtartotta-e a nyomást vagy sem. Ha megtartotta, akkor örülünk, mert teljesen zárt a rendszer, és most már fel lehet tölteni az R134a nevű hűtő közeggel, és a kenést biztosító olaj keverékével.
Amennyiben nem tartotta meg a nyomást akkor valahol ereszt a rendszer, szervizbe kell vinni az autót.
Fontos! A fenti nyomás ellenőrzés nélkül soha nem töltünk fel autót, akkor sem, ha a vevő siet, mivel a R134a hűtőközeg (klímagáz) káros a környezetre. Tehát a mi műhelyünkből csak úgy mehet ki feltöltve autó, hogy tökéletes a tömítettsége a klímájának.
Ha hűt, de már nem fúj olyan hideget az autó klímája
Ha azzal a hibajelenséggel keresnek meg bennünket, hogy az autó klímája már nem olyan hideget fúj, mint korábban, akkor az első lépés, hogy megmérjük, hogy hány fokos levegőt fúj a klíma.
Ha 12 fok alatt van, akkor az tökéletesnek mondható, nincs vele teendő, hacsak nem egy tisztítás:
Minden tavasszal, a nyári klíma szezon előtt javaslunk egy ózonos tisztítást, ami kiöl minden baktériumot, atkát az autó belső teréből és a szellőző járatokból. Ez az autó méretétől függően 20-25 percet vesz igénybe.
Ha 12 fok felett fúj a klíma, akkor annak 2 oka lehet:
- ereszt valahol a klíma rendszer;
- csökkent a rendszerben a hűtőközeg (klímagáz) mennyisége, és így a klíma hűtési teljesítménye. Ez egy teljesen természetes folyamat, általában 3-4 évente bekövetkezik, de érdemes évente megméretni, tavasszal, amikor a tisztítás is javasolt.
Ebben az esetben is először a rendszerben lévő klímagáz lefejtése, tárolása és a nitrogénes nyomáspróba következik.
Amennyiben a nyomáspróba sikeres, azaz nem ereszt a rendszer, feltöltjük a gyári táblázatban megadott mennyiségű hűtőközeggel és olajjal. Ekkor a korábban lefejtett, eltárolt hűtőközeget is visszatöltjük, azaz nem kerül felszámolásra.
Feltöltés után ismét megmérjük, hogy milyen hőmérsékletet fúj a klíma. Ha lementünk 12 fok alá, akkor az autó hibamentes, mindenki örülhet.
Ha nem, akkor az autót szervizbe kell vinni. Ilyenkor mindig megkérdezzük az ügyfelet, hogy lefejtsük-e, tároljuk-e a beletöltött hűtőközeget, amíg a szervizben van az autó, mert sajnos az a tapasztalatunk, hogy a szervizben az első dolguk, hogy megnyitják a rendszert és kiengedik a hűtőközeget a levegőbe, hogy ne legyen nyomás alatt a rendszer. Ez egyrészt pénzkidobás, hiszen a hűtőközeg eltárolható, visszatölthető, valamint súlyosan károsítja a környezetet.
A klímatöltésre nem kell időpontot foglalni. A folyamat kb. 30-50 percet vesz igénybe, attól függően, hogy kell-e nyomáspróbát végezni.